Forum www.ssaufseherin.fora.pl Strona Główna
 
 FAQFAQ   FAQSzukaj   FAQUżytkownicy   FAQGrupy  GalerieGalerie   FAQRejestracja   FAQProfil   FAQZaloguj 
FAQZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   
Oświadczenie Joanny Czopowicz

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.ssaufseherin.fora.pl Strona Główna -> Informacje dotyczące forum 'ssaufseherin'
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ssaufseherin
Administrator


Dołączył: 04 Sty 2009
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob: 06 Sty 2018    Temat postu: Oświadczenie Joanny Czopowicz

Warszawa, 29 stycznia 2014 r.

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że nie byłam i nie jestem zwolenniczką ani propagatorką treści faszystowskich. Potępiam nazizm oraz wszelkie jego skutki, w tym Holokaust. Wywiad w Gazecie Wyborczej z maja 2010 roku, którego udzieliłam red. Głuchowskiemu, został przedstawiony bez mojej autoryzacji, niezgodnie z moimi intencjami.

Jako studentka Akademii Sztuk Pięknych, chciałam za pomocą komiksu przedstawić problem Holokaustu od strony sprawców, ukazując ich w sposób prześmiewczy - z artystycznego punktu widzenia. W komiksie celowo skupiłam się na sprawcach Zagłady, z szacunku dla Ofiar pominęłam jakiekolwiek wizerunki więźniów oraz samego obozu koncentracyjnego.
Zanim narysowałam komiks, przez długi czas zbierałam informacje dotyczące sylwetek kobiet pracujących w obozach koncentracyjnych jako SS-Aufseherinnen (nadzorczynie SS). Pomimo swojego komiksowego charakteru, praca "Schnell!" została oparta na autentycznych wydarzeniach z życia jednej z najbardziej okrutnych zbrodniarek II wojny światowej, Irmy Grese. Komiks miał za zadanie zaintrygować osoby go oglądające, a także skłonić do refleksji na temat straszliwych skutków działań nazistowskiej ideologii wobec tysięcy młodych ludzi w Niemczech, których życiowe wybory przypadły na czas wojny.

Przykładowe prace artystyczne oraz literackie można obejrzeć na oficjalnym profilu na portalu: issuu.com/planetar

Oto niektóre moje działania artystyczne, promujące pamięć o wydarzeniach
II wojny światowej i martyrologii narodu polskiego:

Rekonstrukcje historyczne:
- "Mokotów '44" - walki powstańcze o Pałacyk Szustra – park Morskie Oko (Mokotów) – jako sanitariuszka (GRH Radosław/GRH Parasol); 10.08.2008
-"Akcja Kutchera"; jako ludność cywilna (GRH "Bluszcz"); 22.02.2009
-"Kwatera Bożych Pomyleńców"; Teatr Telewizji TVP1; jako sanitariuszka (aktorzy: Jerzy Trela, Jan Peszek, Daniel Olbrychski i Jerzy Radziwiłowicz); 6.04.2009
-"KL Stutthof. Fabryka śmierci"; film dokumentalny, reż. W. Kwapisz; jako kostiumograf (umundurowanie nadzorczyni SS) - film kręcony na terenie byłego obozu KL Stutthof; maj 2009
-Szpital Powstańczy - ul. Konopczyńskiego 5/7; organizator: STAK (Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej) - jako sanitariuszka; 27.08.2011

Działalność artystyczna:
- "Chwile ostatnie"; Antologia Pamięci 1940-45; projekt książki z wierszami obozowymi w ramach projektu realizowanego na ASP w Łodzi; (2008)

W ciągu kilku lat udało mi się zebrać teksty wierszy pisanych przez więźniów obozów koncentracyjnych. Wierszy szukałam w dawnych zbiorach autorskich i publikacjach od dawna nie wznawianych, a także nawiązując kontakt z placówkami edukacyjnymi, m.in. z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Postanowiłam stworzyć własną Antologię z wierszami, mówiącymi głównie o nadziei na szczęśliwy powrót do domu po wojnie. Tomik antologii zaprezentowałam podczas swojej wizyty w Muzeum w Oświęcimiu.

- "Chwile ostatnie"; seria obrazów malowanych w technice tłustej pasteli jako aneks do pracy licencjackiej na ASP w Łodzi (2009)

Cykl dziesięciu obrazów obrazuje dzień z życia za drutami obozów: apel poranny, wymarsz, wyniszczającą pracę, rozdanie posiłku, chwilę zadumy nad własnym losem, a także noc z niebem zasnutym dymem z kominów. Tematyka obozowa jest obecna w mojej twórczości od bardzo dawna. W tym wypadku, postarałam się dobrać odpowiednie teksty wierszy i dołączyć je do obrazów, aby oglądający miał porównanie twórczości artystycznej dwóch różnych pokoleń; osób, które tworzyły poezję, będąc w niewoli, oraz mojej własnej. Wystawa "Chwile ostatnie" była wielokrotnie prezentowana, m.in. podczas seminarium w IPN "Przystanek Historia" (11.03.2013), a także w Miejscu Pamięci Ravensbrück z okazji 69. rocznicy wyzwolenia obozu.

- "Brandenburskie Plenery Pamięci" (2014-2016)

Program "Plenery Pamięci" skierowany jest do polskiej młodzieży - uczestników projektu "O tym nie można zapomnieć... Spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück". "Plenery Pamięci" mają zwrócić uwagę na topografię miejsca, w którym działo się w przeszłości coś ważnego dla naszej historii - wydarzenie, o którym powinniśmy pamiętać i o którym nie można zapomnieć. Przybliżają także młodym ludziom tereny dookoła byłego obozu, które wciąż funkcjonują jako miejsca użyteczności publicznej oraz wypoczynku dla mieszkańców miasteczka i turystów. Bo Ravensbrück to miejsce, w którym spotyka się przeszłość z teraźniejszością.


Działalność edukacyjna:

- "Twórczość plastyczna więźniów KL Auschwitz" - sesja edukacyjna, Oświęcim; uczestnik (28.02.2009)

- "O tym nie można zapomnieć" Spotkania z kobietami, które przeszły
piekło Ravensbrück"; seminarium IPN "Przystanek historia"; prezentacja "Dlaczego tematyka obozowa jest wciąż obecna w sztuce?" (11.03.2013)

- "Auschwitz i Holokaust: edukacja w szkole i miejscu pamięci"; konferencja, Oświęcim - uczestnik (12-14.04.2013)

Obecnie jestem studentką podyplomowych studiów "Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust" prowadzonych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (2017/2018).

Publikacje naukowe:

- "Obrazy przemocy. Współczesne przedstawienia ikon zagłady"; praca magisterska, będąca jednocześnie szerokim komentarzem, odnoszącym się także do mojej własnej twórczości rysunkowej. Głównym tematem pracy jest problem estetyzacji Zagłady w kulturze masowego przekazu. (ASP 2012)

Przeczytaj: issuu.com/Planetar/docs/obrazyprzemocy

- "70 polskich wierszy z Ravensbruck. Dokument i Świadectwo" - antologia polskiej poezji obozowej z lat 1940-45, wydana z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Ravensbruck. (2015)

Przeczytaj: issuu.com/Planetar/docs/chwile2015

- "Nadzorczynie z Ravensbruck. Wizerunek niemieckich nazistowskich strażniczek SS w relacjach polskich więźniarek obozu Ravensbrück" - książka szczegółowo opisuje historię żeńskiej nazistowskiej formacji pomocniczej z ramienia SS-Gefolge zatrudnionej w obozach koncentracyjnych i zagłady (1940-45), której działalność została po wojnie uznana jako 'zbrodnia przeciwko ludzkości'. (listopad 2018)

* * *

Pragnę podkreślić, że moja działalność artystyczna nigdy nie miała na celu propagowania treści faszystowskich i jednocześnie wyrażam ubolewanie, że fragment mojej działalności mógł zostać w taki sposób odebrany, co nie było moją intencją.



Joanna Czopowicz


Ostatnio zmieniony przez ssaufseherin dnia Sob: 06 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.ssaufseherin.fora.pl Strona Główna -> Informacje dotyczące forum 'ssaufseherin' Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Style edur created by spleen & Programy.
Regulamin