Forum www.ssaufseherin.fora.pl Strona Główna
 
 FAQFAQ   FAQSzukaj   FAQUżytkownicy   FAQGrupy  GalerieGalerie   FAQRejestracja   FAQProfil   FAQZaloguj 
FAQZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   
Tränen nicht zurückhalten

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ssaufseherin.fora.pl Strona Główna -> SS-Aufseherin 1938-1945
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ssaufseherin
Administrator


Dołączył: 04 Sty 2009
Posty: 194
Przeczytał: 6 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw: 04 Gru 2014    Temat postu: Tränen nicht zurückhalten



Tränen nicht zurückhalten [pdf]
[link widoczny dla zalogowanych]


"Z wiosennych kolumn jedna pozostawiła mi wspomnienie odmienne od wszystkich, bardzo specjalne. Chodzi w tym wspomnieniu o osobę młodej 'aufseherki'. Dozorowała naszą kolumnę w pracy nad jeziorem. I rzecz zdumiewająca - nigdy nas nie poganiała. Tam, pod oknami Politische Abteilung, z których często wyglądali Suhren i Ramdohr, 'aufseherki' popisywały się okrucieństwem. A ta młoda, ciemnowłosa Niemka w milczeniu przyglądała się naszej pracy. Pewnego zaś dnia dostrzegłyśmy łzy w jej oczach. Na czyjeś ciekawskie pytanie wyjaśniła, że dostała się na urząd 'aufseherki' bez swej woli, że jadąc tu miała podaną informację o tym, że jedzie na front. Suhren nie chce jej z tej pracy zwolnić, a ona nie chce poddać się jego nakazowi i postępować z nami tak, jak czynią to wszystkie 'aufseherki'. Był to jej ostatni dzień pracy z nami. Potem kobiety twierdziły, że widziały ją maszerującą w pasiaku w kolumnie 'Strafbloku'. Było to prawdopodobne. Istotne zaś było to, że znając możliwe konsekwencje swego oporu - na ten opór zdecydowała się."
[Maria Rutkowska-Kurcyuszowa "Kamyki Dawida. Wspomnienia"; Katowice 2005"]







"Łzy nieotarte" czyli historia Aufseherin K.

Kilka lat temu nawiązałam kontakt z córką byłej więźniarki Ravensbrück - poetki i autorki wspomnień pt. "Kamyki Dawida" - Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej. Rutkowska była dziennikarką i za swoją konspiracyjną działalność w czasie wojny trafiła do obozu w 1942 roku. Pozostawiła po sobie wiele pięknych i wzruszających wierszy, napisanych w Ravensbrück oraz jego licznych filiach, gdzie pracowała m.in. przy produkcji amunicji. Jednym z jej wierszy zainteresowałam się szczególnie, gdyż był zatytułowany po prostu "Aufseherin K." - i raczej rzadko zdarzało się, aby więźniarki pisały poważne wiersze o swoich oprawcach. A jednak historia tej nadzorczyni zaintrygowała mnie bardzo mocno:

Aufseherin K. - wiersz autorstwa Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej

Przysłano cię do nas rozkazem.
Spojrzałaś nam w twarze
Z odrazą i gniewem wielkim.
Za kilka dni
Spuszczałaś już powieki
Wołając "weiter".
Aż raz ujrzałam łzy
Nieotarte
W oczach patrzących znowu w naszą stronę.
Skąd one?
Powiedziałaś, że płaczesz nad nami.
Może - nad swoimi snami,
Że masz dziewiętnaście lat,
A twój świat
Dumnych wierzeń
W piekle leży.
[Ravensbrück, wiosna 1943]

Sami przyznacie, że wiersz jest bardzo tajemniczy. Długo nie mogłam o nim zapomnieć, spotykałam się z tym tekstem wielokrotnie w różnych publikacjach. Kim była tytułowa "Aufseherin K." i co tak naprawdę wydarzyło się w 1943 roku, że polska więźniarka tak dobrze zapamiętała tą młodą Niemkę?
Odpowiedź przyszła do mnie sama - znalazłam ją w książce przysłanej przez córkę Marii Rutkowskiej. Na kartach wspomnień "Kamyki Dawida", poetka opisała pewne zdarzenie z wiosny '43 roku, kiedy to pracowała w kolumnie nad jeziorem Schwedtsee.

Cóż można na ten temat powiedzieć? Chyba w tym momencie zabrakło mi słów i nie wiedziałam jak zareagować na to wyjaśnienie wiersza. Wiele lat myślałam nad tym wydarzeniem - nie mogłam o nim ot tak zapomnieć...
Historia "Aufseherin K." jest jeszcze jedną tragiczną historią, jeszcze jednym bolącym kamyczkiem w morzu takich samych ludzkich tragedii, jakie rozgrywały się w czasie wojny pod meklemburskim niebem. Bolącym i niewygodnym, gdyż pokazuje tragedię samych oprawców. Nastąpiło tutaj odwrócenie ról - oprawca stał się ofiarą. Historia młodej Niemki jest tym bardziej okrutna, bo pokazuje jak niewiele znaczyły jednostki dla całego nazistowskiego systemu - jak łatwo sami Niemcy skazywali własnych rodaków na niechybną śmierć. Jakikolwiek opór ze strony samych oprawców był karany osadzeniem ich w obozie w roli więźniów.

Czy możemy współczuć tej dziewczynie, która została nieświadomie wkręcona w machinę śmierci? Można się tylko domyśleć, jak wielkim szokiem było dla niej zetknięcie się z rzeczywistością obozu. To ją po prostu przerosło, "nie wyrobiła" - tak dzisiaj moglibyśmy o niej powiedzieć. Znane były przypadki, że o świcie na drutach, tuż obok ciał więźniów znajdowano ciała nadzorczyń, których psychika była po prostu zbyt słaba.

Co stało się z "Aufseherin K."? Czy przeżyła obóz? To jest mało prawdopodobne... Nikt z Niemców nie pozwoliłby, aby ktokolwiek mógł opowiedzieć światu prawdę czym były nazistowskie obozy. "Aufseherin K." prawdopodobnie została rozstrzelana wraz z innymi więźniarkami podczas jednej z tych wieczornych egzekucji, kiedy na apelu słychać było przeszywający dźwięk zza muru obozu. Możliwe, że jej rodzina do dnia dzisiejszego nie poznała prawdy, a mi samej nie udało się niestety ustalić, kim naprawdę była "Aufseherin K."
Zawsze, kiedy jestem w Ravensbrück przechodzę obok sennego jeziora - niemego świadka tamtych wydarzeń. Może na jego dnie, obok prochów polskich więźniarek, spoczywają też prochy innych, niemieckich kobiet, które stawiły jawny opór wobec zła, do czynienia którego zostały przymuszone. I zawsze, kiedy rzucam różę na taflę jeziora, myślę też o smutnych oczach "Aufseherin K."
Gdyż wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.




Ostatnio zmieniony przez ssaufseherin dnia Nie: 26 Sie 2018, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ssaufseherin.fora.pl Strona Główna -> SS-Aufseherin 1938-1945 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Style edur created by spleen & Programy.
Regulamin